Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyorlar?

0
416
twitch yayıncıları ne kadar kazanıyor

Twitch’i artık herkes biliyor. Dünyanın en popüler canlı yayın platformu. Oyun yayınları başta olmak üzere hemen her konuda en az birkaç yayıncının bulunduğu bu uluslararası platformda yayın yaparak para kazanabiliyorsunuz. Abonelikler, bağışlar, bit denilen Twitch paraları, reklam gelirleri, sponsorluklar gibi birçok farklı şekilde Twitch’den para kazanabilirsiniz. Peki twitch yayıncıları ne kadar kazanıyor? En çok kazanan Türk ve yabancı yayıncılar kimler? Gelin hep birlikte öğrenelim…

Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyorlar?

Öncelikle ortalama bir hesapla işe başlayalım ancak ondan da önce Twitch’den para kazanan yayıncılar ve yakaladıkları başarıların sırrına değinelim… Bir yayıncının kazandığın para miktarı o oyuncunun ekrandaki performansına, oyunlardaki başarısına, kitleleri yönetebilme yeteneğine ve yayın yapmaktaki sabır ve istikrarına göre değişir. Daha bunun gibi birçok etken daha var ancak öncelikle dikkat edilmesi gereken başlıklar bunlar.

Şimdi ortalama bir yayıncı ne kadar kazanıyor birlikte hesaplayalım. Her abonelikten 5 dolar geliyor ve bunun yarısını twitch kendisi alıyor, kalan yarısını sizin hesabınıza ekliyor. Ortalama 300 izleyicisi olan bir twitch yayıncısının izleyici sayısına yakın abonesi bulunmaktadır. En kötü ihtimalle 300 izleyiciden 150 tanesi abone olursa 375 dolar aylık kazanç demektir. Bu da güncel kur ile 2150 TL yapar. Bu rakama gelen bağışları, bitleri ve belkide en önemlisi sponsorluk gelirlerini de ekleyerek rakamın 5000+ TL olacağını ifade edebiliriz. Türkiye’de en çok kazanan Twitch yayıncısı Jahrein, yabancı yayıncılar da ise Ninja en çok kazanmaktadır.

Tabii bunu sağlamak kolay değil. Çok çabalamak, istikrarlı ve başarılı yayınlara imza atmak gerekiyor. Gideceğiniz bu uzun yolu kısaltmak isterseniz büyük yayıncılarla ortak hareket etmenizi öneririm. Bu sayede çok geniş kitlelere daha kısa sürede ulaşabilir ve abone, takipçi ve izleyici sayınızı arttırabilirsiniz.

Ayrıca youtube, instagram, twitter, youtube gibi sosyal medya platformlarında aktif olmak da son derece önemli. Twitch’den para kazanmak ve bu işi bir meslek haline getirmek niyetindeyseniz her kanalda bir şekilde bulunmalı ve kendinizi göstermelisiniz. Bu ağlara en iyi vuruşlar, en komik anlar gibi videoları yükleyerek takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

İyi yayınlar!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here