Twitch Kasma ve Donma Sorunu Nasıl Çözülür?

0
4464
twitch donma kasma takılma sorunu nasıl çözülür

Twitch kasma, takılma ve donma gibi insanı yayın izlediği sırada yıpratan sorunlar nasıl çözülür? Twitch yayını izlerken en önemli anda yayın donar ve uzun süre geri gelmez. Ülkemizdeki internet bağlantısıyla da alakalı olan ancak çözümü mümkün bu soruna yakında bakalım…

Twitch Kasma ve Donma Sorunu Nasıl Çözülür?

Bir twitch yayını izlemeden önce internet bağlantımızın kalitesine ve kaldırabileceği kaliteye dikkat etmeliyiz. 3 Mbps bağlantı hızıyla 1080P 60 FPS kalitede yayın izlemek imkansız olacağından bu ayarı doğru yapmalıyız.

Öncelikle Twitch’de kaliteli bir yayın izlemek ve bunu donmadan yapmak için en az 8 mbps internet bağlantısına sahip olmalısınız. Verimli bir internet bağlantısıyla 720P kalitede canlı yayın izlemeniz mümkün olacaktır. İlk olarak bağlantınızın tüm ayarlarının doğru yapıldığından, interneti kullanan kişi veya uygulama olmadığından emin olun. Yalnızca bu şekilde istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Birçok izleyici “youtube’da 1080P izliyorum donmuyor, Twitch 720P kalitede donuyor” şeklinde şikayetlerde bulunmaktadır. Bunun nedeni youtube videolarının canlı bir yayına göre çok daha az veri tüketmesi ve google serverlerinin dünyanın en hızlı serverleri olmasıdır. Twitch’de ise durum böyle değil, anlık bir akış var ve çok fazla veri tüketiyor. Ayrıca serverler youtube yani google kadar hızlı değil.

Twitch donma, kasma, takılma, duraklama gibi sorunların kalıcı çözümü için öncelikle yayın kalitesini düşürmeyi deneyin. İnternetinizin daha fazlasını verebileceğine inanıyorsanız o zaman yapmanız gereken Wifi’yi kapatıp kaliteli bir internet kablosuyla kayıpsız internete bağlanmaktır. Kablolu bağlantı, kablosuz bağlantıya göre daha verimli olacağından donma sorunlarını çözebilir.

Birçok kullanıcıya garip gibi gelse de bu sorunu kalıcı çözümü hızlı bir VPN kullanmaktır. Evet normal şartlarda vekil sunucu yani VPN kullanmak interneti yavaşlatıyor gibi gelse de Twitch serverleri yurtdışında olduğundan daha hızlı bağlanmanızı sağlıyor ve Twitch yayınları kesinlikle donmuyor. Ancak burada dikkat etmeniz gereken ücretsiz yani yavaş bağlantı sağlayan servisleri değil az da olsa ücret ödeyerek hızlı bir hizmet kullanmaktır. Aksi takdirde yine donma sorunları devam edecektir.

Twitch’deki internet kaynaklı donma vb. sorunların çözümü genel olarak bu şekilde. Eğer tüm bu çözümlere rağmen sorun devam ediyorsa servis sağlayıcınızla görüşün veya kısa bir süre ara vererek tekrar deneyin.

İyi seyirler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here