Playstation Nedir? Hayatımıza Ne Zaman Girdi?

0
112

Playstation nedir diye sorduğumuzda oldukça köklü bir tarihinin olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Sony‘nin kendi resmi kaynaklarından aldığımız bilgileri sizlere aktararak bu yazımızda Playstation tarihini ve hayatımıza giriş sürecini ele alacağız. İlk olarak 1994 yılında Japonya’da ve ardından sadece 1 yıl sonra 1995 yılında Amerika ve Avrupa’da ortaya çıkan Playstation günümüze kadar devam etmiştir. Gelişmelere bakıldığında uzun yıllar daha devam edeceğini ifade edebiliriz.

Playstation

Atari gibi önceki oyun konsollarına kıyasla çok daha kabiliyetli özellikleriyle ortaya çıkmıştı. Şık tasarımıyla CD formatına sahip olması sayesinde 3 boyutlu oyunların oynanabilmesine imkan sundu. Satışa sunulduğu ilk 10 yıl içerisinde dünya genelinde 100 milyon satış barajının geçildiği dikkatlerden kaçmıyor.

Playstation 2

Playstation 1’e kıyasla çok daha yüksek grafiklere sahip oyunların ortaya çıkmasına oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu cihaz ile birlikte çevrimiçi oyun oynana özelliği ortaya çıktı. Oyun oynamanın yanı sıra DVD oynatıcı özelliği sayesinde film izleme amacıyla da kullanıldığı görülüyor.

Playstation 3

Takvimler 2006 yılını gösterdiğinde Blu-ray oynatıcısı ile yüksek çözünürlük teknolojisi evlere yeni bir eğlence kaynağı olarak geldi. Özellikle sabit dahili diskin sunuluyor olması yeni bir döneme de geçiş için etkili bir adım oldu.

Playstation 4

Günümüzde de satışta bulunan Playstation 4 oyun konsolunda çağa uygun özelliklerin yer aldığı görünüyor. Bu özellikler arasında oyun içerisinden canlı yayın yapma, sosyal medya entegre özellikleri ve DUALSHOCK kontrol cihazı yer almaktadır. Yeni nesil oyunlara ev sahipliği yapan 4. nesil oyun konsolunun bu günlerde ömrü dolmak üzere. Kısa bir süre içerisinde Playstation 5 oyun konsolunun satışa sunulacağı belirtiliyor.

1994 yılında başlayan serüven aradan geçen 26 yıla rağmen popülerliğini artırarak devam ediyor. Günümüzde her şeyin sanal dünyaya aktarılması ve her yaştan insanın video oyunlara ilgi duyması sebebiyle bu artışın meydana geldiği düşünülüyor. Playstation nedir denildiğinde artık akıllara eğlenceli zaman geçirme ifadesi gelmektedir. Bireysel veya arkadaş gruplarıyla oynanabilen oyunlarla birlikte son derece keyifli anlar yaşanabilmektedir.

Playstation 5 oyun konsolunun hangi özelliklere sahip olacağı şimdiden birçok kişi tarafından merak ediliyor. Kısa süre içerisinde dünya genelinde satışa sunulması beklenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here