PlayerUnknown’s Battlegrounds – PUBG Benzeri Oyunlar

0
586

PlayerUnknown’s Battlegrounds, Bluehole tarafından yayımlanan ve geliştirilmekte olan ve Unreal Engine 4 Oyun motorunu kullanan gelişmiş bir hayatta kalma , battle royal oyunudur.

PlayerUnknown’s Battlegrounds , Namı değer “Pubci” ülkemizde ve dünyada çıkışı ile beraber yükselişi ile en çok satan ve en çok oynanan oyun ünvanını aldı.
Steam üzerinden satışta olan oyun, Oyuncularına mükemmel bir heycan ve aksiyon yaşatmakta, Büyük haritalarda en son hayatta kalamya calışan oyuncular , Oyun sırasında fazlası ile ter atmaktalar.
Bu makalemizde PlayerUnknown’s Battlegrounds (Pubci) benzeri oyunları derledik.

1.Fortnite ;

Fortnite Epic Games ve People Can Fly tarafından geliştirilen, Epic Games tarafından yayınlanan bir co-op, sanal, online hayatta kalma oyunudur.
PlayerUnknown’s Battlegrounds’ın en dişli rakibi olan oyun PlayerUnknown’s Battlegrounds’dan çok kısa süre sonra piyasaya cıkış yaptı ve çıkışı ile baraber PlayerUnknown’s Battlegrounds’ın liderlik koltuğunu fazlası ile sarsan oyun halen bu rakbeti sürdürmekte.
PlayerUnknown’s Battlegrounds ile aynı oyun motorları ile geliştirilen oyunlar aynı üst firma gurubuna sahip geliştirme ekipleride mevcut.
Pastel renkler , hızlı oynanış ve craft sistemi ile dikkat ceken ve sevilen Fortnite , bir çok karakter , silah ve ekipman içeriği bulunmakta.
PlayerUnknown’s Battlegrounds’dan daha hızlı ve renkli bir şey arıyor iseniz ücretsiz bir şekilde Fortnite oynayabilirsiniz.

2.DayZ ;

Hayatta kalma oyunların atası olan DayZ, Bohemia Interactive tarafından geliştirilmiş çok oyunculu bir hayatta kalma-korku oyunudur. İlk olarak MOD versiyonu çıkan oyun bir süre sonra “Standalone” sürümüyle piyasaya sunulmuştur ve Steamda yayınlanmıştır.
Çok fazla gelişmiş olan oyun Battle-Royal(bu tür sunucular mevcut) olarak değilde hayatta kalma oyunu , fazlası ile gercekci grafik ve oyun içeriğine sahip diye biliriz.
Nitekim karakteriniz soğutan öle bilir , Zombi saldırısı sonucu kanaması olup yaralanabilir ve kan kaybından ölebilir evet oyunda zombiler var.
Genel amaç olarak oyuna başladığınız andan itibaren diğer oyuncular , Zombiler ve aclık susuzluk gibi diğer etkenler ile mücadele ederek hayatta kalmaya calışmalısınız.
PlayerUnknown’s Battlegrounds göre daha yavaş işleyen ama bize göre daha fazla zevk ve gercekcilik sunan oyunu kesinlikle tavsiye etmekteyiz.

3.SCUM ;

SCUM , Hırvatistanlı Croteam tarafından oluşturulmuş ve steam üzerinden uygun bir fiyata yayınlanan hayatta kalma oyunu.
PlayerUnknown’s Battlegrounds ve Fortnite ile aynı olan Unreal Engine 4 oyun motoru ile yapılmış olduğundan dolayı PlayerUnknown’s Battlegrounds veya Fortnite oynayan bir oyuncu iseniz fazla bir yabancılık cekmeyeceksiniz.
İcerik ve amaç olarak nerede ise DayZ aynısı olan oyun grafik ve fiyat olarak biraz daha fazla öne cıkmakta diye biliriz.
SCUM , gerçekci hayatta kalmaya değilde daha fazla savaş (PVP) ortamı için kurgulanmış ve geliştirilmiş ama bu hayatta kalmanın kolay olduğu anlamına gelmesin , DayZ gibi yiyecek ve kanama , soğuktan ölme gibi olaylar SCUM içinde gecerli.

4. Rust ;

Rust, Facepunch Studios tarafından geliştirilen Steam’den dijital dağıtım yapılan bir hayatta kalma video oyunudur. Oyun Unity 5 oyun motorunu kullanarak yapılıyor ve şuanda Steam üzerinden güncel olarak satışı mevcut.
Craft sistemi ile dikkat ceken hayatta kalma oyunu Rust. içerisinde mükemmel bir craft sistemi barındırmakta.
Oyuna başladığınızda üzerinizde hiç bir şey olmadan başlar iken bir taş ve ağaç kullanmaya başlayarak toplayarak mızraklar yaparak daha sonra zırhlar , daha sonra barınaklar ve daha sonra helikopterler ve gercek otomatik silahlara kadar geliştirip craft edebiliyorsunuz.
Bu bağlamda fazlası ile gelişmiş olan oyun. Oyunculara fazlası ile güzel grafikler ve aksiyon dolu anlar yaşatmakta.
Takım sistemi olan oyunda , koçaman haritada takım halinde dolaşan klan ve loncalar kücük oyunuları avlamakta , yada kendisi gibi büyük takımlar ile savaşarak büyük kayıplar yada büyük kazanclar elde etmekte.
Bu bağlamda fazlası ile sevdiğimiz ve önerdiğimiz oyunu kesinlikle oynamalısınız.

5.The Forest ;

Endnight Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir hayatta kalma video oyunudur. Oyun, oyuncu karakteri Eric Leblanc ve oğlu Timmy’nin uçak kazasından kurtulanlar olduğu uzak ormanlık bir yarımada üzerinde gerçekleşir.
Hikaye tarafı olan hayatta kalma oyunu olan The Forest , Bir uçak kazası sonucu bir adaya düşen adamın hayatta klam mücadelesini işlemekte.
Adaya düştükten sonra farklı farklı kabileler bulunan adada , bu kabilelere karşı ve aclık , susuzluk ilede mücadele ederek hayatta kalamya calışıyorsunuz.
Oyunda fazlası ile Rust gibi gelişmiş bir kraft sistemi mevcut. Gene nerede ise oyun başalarında hiç bir şeyi olmayan karakter , taş ve odun toplayarak evler ve gelişmiş olmasada mızrak bırak gibi silahlar yapabiliyorsunuz.
Oyun içerisinde fazlası ile gizli mağara ve süpriz yumurtalarda mevcut.
Hayatta kalma oyunu seven biri iseniz muhakkak oynamanız gereken bir oyun olarak öneriyoruz.

Bu makalemizde PlayerUnknown’s Battlegrounds – PUBG benzeri oyunları listeledik.
Sizinde bir tavsiyeniz var ise lütfen yorum olarak belirtmeyi unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here