Oyunun Ping Yapmaması İçin Modemde Yapılabilecek Ayarlar

0
1122

Birçok oyuncunun en büyük problemi muhakkak ki internet. Sisteminiz ne kadar iyi olursa olsun eğer stabil ve iyi bir internete sahip değilseniz oyunlarda asla başarılı olamazsınız. Gerek kopma sorunları gerekse de yüksek ping sizin oyun zevkinizi yerle bir edecektir. Tabi oyunun ping yapmaması için modemde yapılabilecek ayarlar elbette mevcut. Bu ayarları yapmadan önce oynadığınız oyunları belirlemelisiniz çünkü her oyunun port çıkışı farklıdır. Siz bu portlara mevcut internetinizi yönlendirerek diğer çıkışların gücünü azaltabilir ve o porta giden interneti yükseltebilirsiniz. Bu da size düşük internet performansı sağlasa da oynadığınız oyunda daha düşük ping almanıza yardımcı olacaktır.

Kablolu İnternet Tercih Edin

Şüphesiz oyun oynayan biriyseniz ilk yapmanız gereken şey modeminize bir kablo atarak cihazınızı kablolu hale getirmeniz olacaktır. Bu sayede daha stabil bir internet bağlantısı alabilirsiniz. Bunun yanında oynadığınız oyunun internet sunucusuna bağlı olarak modeminize vpn kurabilir böylece bağlantınızı stabil hale getirebilirsiniz.

Kablosuz Bağlantılarda Cihaz Ayarları Nelerdir?

Her ne kadar oyuncular için kablosuz bağlantı pek tavsiye edilmese de sizler için bir kaç öneride bulunabiliriz. Öncelikli olarak modem üzerinden bant genişliğini 40hz’ye getirmelisiniz. Ayrıca modeminiz de bulunan 802.11 modunu 802.11n yaparak bağlantı kalitenizi bir seviyeye kadar geliştirebilirsiniz.

Modem Bağlantılarını Kontrol Edin

Modeminizin bağlantılar sekmesinden cihazınıza kimlerin bağlı olduğunu ve ne kadar internet kullandıklarını kontrol edin eğer fazla kullanan bir cihaz tespit ederseniz aynı arayüz üzerinden onun internet kullanımı kısıtlayarak internet kalitenizi arttırabilir ve düşük pinglere ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde modeminizin internet hızını tam olarak verebildiğinden emin olun bunun için tarifinizde ki internet hızıyla herhangi bir hız ölçerin hız sonuçlarını karşılaştırın. Eğer modeminiz yeterli performansı göstermiyorsa hızına uygun bir modem alabilirsiniz.

DNS Yönlendirmeleri İşe Yarar mı?

Modeminize dns yönlendirmeleri bilinenin aksine işe yaramamaktadır aksine mevcut olan internet hızınız da düşmelere neden olmakta performans kaybına yol açmaktadır. Bunu dns öncesi ve dns sonrası hız testi yaparak kendiniz test edebilirsiniz. Ayrıca vpn kullanıyorsanız yanlış ülke seçiminden dolayı da internet hızınız da düşüklük yaşayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here