Oyunlarda Karakter Tasarımı Nasıl Yapılır?
Oyunlarda Karakter Tasarımı, karakter tasarımı nasıl yapılır? yaparken nelere dikkat edilmeli. Karakterler, oyunlar ile bütünleşen kurgusal kişilerdir tabii bu kişiler gerçek olabilirler.

Oyunlarda Karakter Tasarımı, karakter tasarımı nasıl yapılır? yaparken nelere dikkat edilmeli. Karakterler, oyunlar ile bütünleşen kurgusal kişilerdir tabii bu kişiler gerçek olabilirler. Hemen hemen her oyunda belirli bir karakter vardır, ancak rol yapma kategorisinde değerlendirilen oyunlarda kendi karakterini yaratma seçeneği vardır. Kurgusal karakter mi yoksa oyuncunun kendisi tarafından yaratılan karakter mi? Zaman zaman bu ikilem oyun dünyasındaki forumlar ve paylaşım sitelerinde tartışılır. Burada bu iki konudan da bahsederek farklı grupların düşünceleri burada göreceğiz.

Oyunlarda Karakter Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kendi Karakterimizi Yaratmak

Bu tasarım türü daha çok rol yapma oyunlarında kullanılan bir karakter sahiplenme türüdür. Bu yöntemle oyuncular kendi karakterlerinin görünüşünü, fiziksel özelliklerini ve niteliklerini belirlerler. Bu yöntem ile oyuncu kendi hissettiği gibi ve isteği doğrultusunda karakterini renklendirir. Firmaların avantajı ise, oyuncular zaten kendi karakterini baştan yarattıkları için bu karakterin hikayesini de oyun içinde olacak olaylarla şekillendirirler, yani oyundaki as karaktere derin bir hikaye konulmaz.

Bu konuda önemli oyunlar arasında Skyrim, Mount and Blade, Saints Row ve Fallout serisi geliyor, kendi karakterlerimiz yarattığımız bu oyunlarda ilerledikçe karakterlerimizi güçlendire biliyoruz. Çizgisel ve daha düz zemin ilerleyen bi hikaye ile karşılaşırız ve bu hikayeyi biz büyütürüz.

Yapımcıların Kullandığı Karakterler ile Oynamak

Bu şeçenek, yapımcıların kendi derin hikaye ekleyerek bizlerin önüne sunduğu karakterlerdir. Oyuncularla karakter arası bir bağ kurmak için derin ve genel olarak acıklı bir hikaye kullanılır ve ya karakterimiz oyuna başlamadan önce de büyük statü ve ünvan sahibi birisi olarak tanıtılır. Bu da oyunculara kullandıkları karakterin daha çok ağırlıklarının farkında olması ve hikayelerine uyan bir şekilde oynayarak kendini oyuna kaptırır.

Bu tür karakterlere örnek olarak God Of War, Witcher, Dishonored, LA Noire ve Gta serisi vardır. Bu oyunlardaki her ana karakterin derinlemesine bir hikaye barındırır ve biz bize yazılan bu hikaye ile devam ederiz. Oyuncuların bu ikilem arasında kalma konusunda ise kendince haklılar. Kimi taraf kendi yarattıkları bir karakter ile bütünleşip maceralara koşmak ve keşif yapmak isterken kimisi de belli hikaye sahibi karakterlerin verdikleri ağırlıkları kullanarak oyun deneyimlerini bir film gibi yaşamak istemelerinden kaynaklanıyor.

Bizi instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here