oyuncu laptobu

Bir oyun bilgisayarı almak istiyorsunuz ve tercihinizi oyuncu laptobu almaya mı karar verdiniz? Gaming laptop olarak bilinen performanslı dizüstü bilgisayarları alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Masaüstü bilgisayarların taşıma konusunda pratik olmaması, kaba olup çok yer işgal etmesi nedeniyle laptop satın almak isteyebilirsiniz. Peki laptop seçiminde cihazın bakılması gereken özellikleri nelerdir? Bütçeye uygun en iyi cihaz nasıl seçilir?

Laptop Mutlaka FreeDOS Olmalıdır

freedos laptop

Laptop üreticisi firmalar Windows ile yaptıkları anlaşmalar çerçevesinde cihazların içine Windows 10 yüklemekte ve lisanslı olarak satmaktadır. Alacağınız cihazın içinde Windows 10 varsa siz fark etmeden Window 10 lisansını da satın almış olursunuz. Elbette işletim sistemi bir cihazın vazgeçilmezidir fakat burada önemli nokta maalesef lisansın normal fiyatından daha pahalıya satılmasıdır.

Üreticiler cihazların içine OEM keyler yerleştirirler, bu keyler sadece o cihazda kullanılabilirler. Windows 10 işletim sistemine sahip laptop ile aynı markanın aynı model FreeDOS cihazı arasındaki fiyat farkı ortalama 150-200 TL’dir. Piyasada ortalama 50 TL’ye bulunabilen bu Windows 10 lisansları alıcılara fahiş fiyata satılmaktadır.

Laptop alırken bu hususu atlamamaya özen gösterin, Gittigidiyor, N11, Pinguin gibi sitelerde çok daha uygun fiyatlara lisanslar satın alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Windows 10 iso dosyasını indirip bir usb belleğe atmak ve kurulum yapmaktır. Kurulum sırasında lisans anahtarını girerseniz işletim sistemini sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz.

Ekran Kartı Modelini Öğrenin

mobil grafik kartı

Halen piyasada GTX920 M gibi çok düşük performansa sahip cihazlar binlerce lira fiyata satılıyor. Hatta ekran kartı olmayan cihazlar bile performanslı cihazlar olarak mağaza vitrinlerinde boy gösteriyor. Bir laptobun değerini belirleyen en önemli unsur Ekran Kartı’dır. Ekran kartı olmayan cihazlarda işlemciye entegre ekran kartları bulunur. Bu dahili GPU’lar günlük işlerinizi halletmenize yarayabilir belki ancak oyun oynamak yada modelleme gibi grafik işlemleri için son derece yetersiz kalırlar.

Ekran kartı modelini seçerken model numarasının soldan birinci rakamına bakılır. Bu rakam ne kadar yüksekse kartın performansı da o kadar yüksek demektir. 920, 930, 940 gibi ekran kartları performansı düşük kartlardır. Bu nedenle tercih edilmemelidir. 950 ve 960 orta seviye, 970 ve 980 üst seviye ekran kartlarıdır. 1000 serisi ekran kartlarında da aynı şey geçerlidir. GTX 1050 modelinden daha düşük kartlardan yeterli oyun ve grafik performansı alınamayabilir.

İşlemci Nesli ve İşlemci Harfi

işlemci nesli

Oyuncu laptobu ile yapacağınız işlerde performans istiyorsanız işlemcinizi doğru seçmelisiniz. İşlemci seçerken en önemli iki unsur işlemci nesli ve işlemci numarasının sonundaki harflerdir. Yeni nesil bir i3 işlemci eski nesil bir i7 işlemciden daha iyi iş yapabilir. O nedenle işlemci seçerken i7 daha iyidir diye aldanmayın, mutlaka nesline gözatın.

İşlemcinin ortasındaki 4 basamaklı sayının ilki işlemcinin neslini belirtir. Aşağıdaki işlemci 5. nesilmiş mesela.

Bir diğer önemli işlemci detayı ise 4 basamaklı sayının sağında bulunan harftir. Piyasada genellikle “U” yani düşük güç tüketimli işlemciler satılmaktadır. Bu işlemciler günlük işler için yeterli olsadalar da oyun ve grafik işlemleri için tercih edilmemelidir. Yüksek performanslı işlemciler “HQ” olarak belirtilir.

SSD Olmayan Laptop Satın Almayın

ssd

SSD, oyuncu laptobu bilgisayarınızın daha hızlı açılıp kapanmasını sağlayan, başlattığınız programları daha hızlı çağıran yeni nesil depolama araçlarıdır. Fiyatları pahalı olsa da HDD’lere göre 10 kat daha hızlı olduklarından fiyatın hakkını sonuna kadar vermektedirler. Laptop alırken mutlaka içinde bir SSD olmasına ve bu SSD’nin performans testlerine gözatın. Okuma yazma hızı yüksek olan bu ürünlerin yeni nesil M2 adı verilen türlerini tercih edebilirsiniz. M2 SSD’ler diğer SSD’lere göre daha hızlı okuma yazma hızına sahiptirler.

SSD bulunması laptobun fiyatını yükselteceğinden yalnızca HDD bulunan bir laptop alıp daha sonra uygun fiyatlı bir SSD satın alarak montajını yaptırabilirsiniz. Bu sayede ürüne daha ekonomik fiyata SSD eklemiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here