Oyun Sektörüne Yön Veren Lider Firmalar

0
486
Oyun Sektörüne Yön Veren Lider Firmalar
Oyun Sektörüne yön veren firmalar, firmalar hakkında detaylar. Bugün oyun sektörü gösterdiği gelişme ve büyümeyle sinema sektörünü bile arkasında bırakmış durumda.

Oyun Sektörüne yön veren firmalar, firmalar hakkında detaylar. Bugün oyun sektörü gösterdiği gelişme ve büyümeyle sinema sektörünü bile arkasında bırakmış durumda. Her sektörde olduğu gibi oyun sektöründe de piyasaya yön veren çok büyük firmalar var. Bu firmalar sürekli yeni müşteriler kazanmakta ve görünen o ki sektöre yön vermeye devam eden lider firmalar olarak kalmaya devam edecekler.

Oyun Sektörüne Yön Veren Firmalar

Microsoft Studios;

Microsoft bilgisayar yazılımlarıyla yükselmiş bir şirket olsa da bugün oyun sektöründe en büyüklerden biri olarak gözümüze çarpıyor. Bu firma aynı zamanda geliştirdiği Xbox oyun konsoluyla ve sunduğu Xbox Game Pass gibi sistemlerle geçtiğimiz yıllarda çok konuşuldu. Oyun tarafında ise 2018 yılında birçok ayrı firmayı satın alarak bünyesine kattı. Ninja Theory, Undead Labs ve Compulsion Games bu şirketlerin arasında. Sony ile kıyasıya rekabet içinde olan Microsoft, sektör içindeki atılımlarıyla çok konuşulmaya devam edilecek gibi gözüken bir firma.

Oyun Sektörüne Yön Veren Firmalar Microsoft Studios
Oyun Sektörüne Yön Veren Firmalar Microsoft Studios

Sony Interactive Entertainment;

Sony Özellikle elindeki Exclusive (Özel) oyunlarla lider bir firma. Sony 2018 yılında sadece Playstation bünyesine kattığı birçok özel oyun var ve bu oyunların hepsi çok sevildi. Keza geçen yıl Playstation özel oyunu piyasaya sürülen God of War yılın oyunu ödülüne layık görüldü. Şimdi ise yeni bir oyun konsolu geliştiren Sony, önümüzdeki yıl bu konsolu çıkarabilir ve Playstation ismini yeni nesle taşıyabilir. Sony firmasınının sattığı Playstation 4 adedi ise 100 Milyona yakın.

Oyun Sektörüne Yön Veren Firmalar Sony Interactive Entertainment
Oyun Sektörüne Yön Veren Firmalar Sony Interactive Entertainment

Nintendo;

Nintendo firması da yaptığı konsollar ve elindeki güçlü oyun isimleriyle bilinen bir firma. Sadece Super Mario ve The Legend of Zelda isimleriyle çok büyük bir kitleye sahip. Bu oyunları da şaşırtarak her seferinde güzel bir şekilde geliştirdiği konsollara taşıyor. Nitekim Nintendo, piyasaya sürdüğü Switch konsolunun ardından The Legend of Zelda: Breath Of The Wild isimli oyunu çıkardı ve bu oyun 2017 yılında yılın oyunu seçildi. Firmanın şimdiye kadar en çok satan konsolu ise şimdilik Nintendo Wii oldu.

Oyun Sektörüne Yön Veren Firmalar Nintendo
Oyun Sektörüne Yön Veren Firmalar Nintendo

Bu üç firma geliştirdiği oyunlar bir yana çıkardığı oyun konsollarıyla bile oyun sektörüne yön vermeye devam ediyorlar. Önümüzdeki yıllarda oyuncuların beklentilerini karşılamaya devam edebilecekler mi hep beraber göreceğiz.

Bizi instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here