Oyun Oynarken Bilgisayarım Çok Isınıyor ve Donuyor

0
617

Bilgisayar oyunları bilgisayarın her türlü parçasını yüklenip zorlayabiliyor. Bu nedenle de bu parçalar fazla çalışmadan dolayı gereğinden fazla ısınarak çeşitli sorunlara yol açabiliyor. Parçaların ısınması hem bilgisayarın çalışmasını zora sokarken hem de parçaların ömrünü kısaltabiliyor. Oyun oynarken bilgisayarım çok ısınıyor ve donuyor gibi sorunlar yaşayan birçok insan var. Bu sorunların çözülebilmesi için yapılması gerekenleri yazımızda inceleyeceğiz.

Bilgisayarın Isınmasına Karşı Neler Yapılabilir?

Bilgisayar eğer oyun oynarken ısınıyor ise ilk bakılması gereken oyunun özellikleridir. Eğer oyunun önerilen sistem gereksinimlerinin çok altında bir bilgisayar sistemi varsa oyunlar sırasında bilgisayarın ısınması da doğaldır. Bilgisayar oyunun performansına erişmek için çok hızlı çalışmak zorunda kaldığından bilgisayarın parçaları ısınmaya başlar. Bu durum da bir süre sonra oyunda donmalara neden olur. Bu nedenle her oyunun önerilen sistem gereksinimlerine dikkat edilmeli ve iyi incelenmelidir. Eğer bu seviyeler bilgisayarın sisteminin aşıyorsa oyun oynanmamalıdır. Bu durumun bilgisayara zarar verebileceği göz önüne alınmalıdır.

İkinci olarak yapılması gereken de oyunları sürekli olarak yüksek performansta çalıştırmamaktır. Yüksek grafik özellikleri, çözünürlüğün artırılması gibi ayarlamalar bilgisayarın daha fazla veri işlemesine neden olur. Bu da daha fazla ısınma demektir. Bir süre sonra da bilgisayar işlevini yerine getiremeyip oyunlarda donma yaşanabilir. Bu durumun önüne geçmek için bilgisayarın ısınmadan düzgün olarak çalışabileceği bir grafik özellik ayarlaması yapılmalıdır.

Bilgisayarın Oyunlarda Donmasının Önüne Nasıl Geçilir?

Yukarıda anlatılan her şeye uyulsa bile bazen yine de oyunlarda donma sorunları yaşanabilir. Bunun nedeni de yazılımsal olabilir. Bu tür sorunları çözmek için internet üzerinden çeşitli programlar indirilebilir. Bunun haricinde program indirmeden Windows özellikleri kullanılarak da çeşitli ayarlamalar yapılabilir. Laptop bilgisayarlar için sağ alttaki pil işareti tıklanıp güç seçeneklerine girilmelidir. Burada dengeli seçeneği seçili olmalıdır. Buradan plan ayarlarını değiştir bölümüne gidilip gelişmiş güç ayarlarına girilmelidir. İşlemci güç yönetimi ve en yüksek işlemci durumu seçeneği takip edilip oradaki %100 orandaki değer değiştirilmelidir. Bu değer %85 ile %95 arasında ayarlanırsa sıcaklık azalması gözlenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here