Oyun İçin Laptop mu Yoksa Masaüstü Bilgisayar mı?

0
795

Bilgisayar ile oyun oynamak denildiğinde, akla masaüstü bilgisayarlar gelir. Bunun düşünülmesinin nedeni, üstün performans göstermeleri, ısınma sorunu yaşamamaları ve yeniden toplama imkânlarının olmasıdır. Fakat oyun laptoplarının ortaya çıkışıyla birlikte oyun için laptop mu yoksa masaüstü bilgisayar mı? Soruları ortaya çıkmaya başladı. Yani oyun oynamak istiyorsanız, masaüstü bilgisayar bir adım önde yer alır. Piyasayı kontrol ettiğinizde, laptop özelliklerinin masaüstü bilgisayar özelliklerinden daha az olduğunu görebilirsiniz. Isınma ve donma özellikle laptop ile oyun oynarken yaşandığından oyuncular büyük sorunlar yaşıyordu, fakat bu durum yeni oyun laptoplarının çıkışı ile değişmeye başladı.

Oyun Laptopu Nedir?

Masaüstü donanımlara sahip olan dizüstü bilgisayarlara oyun laptopı denilmeye başlandı ve bu sektörde, firmalar tarafından büyük girişimler başlatıldı.

Oyun severlerin tüm şikayetlerini dikkate alan bilgisayar üreticileri, değişim yoluna gitti. Oyun severler bu kadar teknoloji ve üst düzel ürün varken neden hala masaüstü olmadan oyun oynayamadıkları gibi şikayetlerini bildirdi. Geri dönüş olarak piyasaya sürülen oyun laptopları size, ”oynayamayacağınız oyun olursa iade edin” garantisi vermeye başladı.

Masaüstü Bilgisayarın Avantajı Nedir?

Masaüstü bilgisayarların en önemli özelliği, ısınmıyor ve oyunlarda donma, kasma gibi istenmeyen durumlar oluşturmuyor oluşlarıdır. Özellikle online oyunlarda yaşanan donma ve kasma, oyuncuların ölmesine yada savaş oyunlarını kaybetmesine neden olur ve bu oyun oynayan hiç bir oyuncu tarafından istenmez bu yüzden masaüstü bilgisayarlar, oyun oynamak için yaratılmışlardır.

Hangisini Tercih Etmeliyiz?

Eski dönemlerde laptopların ciddi performans sorunları vardı, fakat gaming laptop modelleri bu durumun önüne geçti. Gaming Laptoplarının şuan yeni nesil işletim sistemleri, güçlü ekran kartları, yüksek bellekleri var bu imkânlar sayesinde artık, taşınabilir oyun oynama imkânını istediğiniz her yerde yaşayabilirsiniz. Teknoloji gelişiyor ve artık insanlar sürekli evde kalmıyor. Taşıyabileceğiniz bir laptop olması her anlamda size kolaylık sağlıyor. Çünkü bir laptop sadece oyun oynamak için kullanılamaz. Sizin bilgisayar adına açacak birden fazla bütçeniz var ise, günlük hayatta kullanılacak basit bir laptop ve oyun için masaüstü bilgisayar tercih edebilirsiniz. Masaüstü bilgisayarların bir diğer eşsiz özelliği ise toplama imkânı olmasıdır. Bozulan, eskiyen ya da günceli çıkan bir parçasını ürünün değiştirebilir ve toplama bir bilgisayar yaratabilirsiniz. Fakat son çıkan gaming loptop firmaları, farklı ram, farklı ekran kartı gibi stoklarda ürün tutmaya başladılar yani istediğiniz zaman bunları satın alıp, laptopu toplama hale getirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here