Mobil Oyun Nasıl Yapılır?

0
404
mobil uygulama nasıl yapılır

Apple ve Samsung devlerinin mobil alanda atağa geçmesinden sonra mobil alanda devrimler yapıldı. Bunun en büyük göstergelerinden birisi de mobil oyunlardır. Mobil oyunlar Dünya’nın en popüler oyun alanıdır. Her gün yüzlerde oyun Google Play ve App Store uygulama marketlerine yükleniyor. Bu oyunlardan tutunmayı başaranları milyolarca indirme alarak popüler hale geliyorlar. Mobil oyun oynayan Dünya’da 3 milyarlık devasa bir kitle bulunuyor. Buradan az da olsa bir pay kapmak dev bir yatırım dönüşü almak demektir. Oyunlar oynanıyor, paralar kazanılıyor. İyi güzel de, bu oyunları kim yapıyor? İşte burada mobil oyun nasıl yapılır sorusu devreye giriyor.

Mobil oyun denildiğinde akla ilk gelen Unity 3D’dir. Unity 3D ile oyun yapmak için az da olsa C# ve JavaScript dillerine hakim olmak gerekir. Ancak Unity 3D o kadar iyi organize edilmiş ki çoğu durumda kod bilgisine ihtiyaç bile kalmıyor. Ülkemizde mobil oyun piyasası çok gelişmiş denemez ancak çok büyük dönüşler alan ve 100 milyon indirmeyi bile geçmeyi başarmış oyunlar bulunuyor. Bu alana yapılacak güzel bir yatırım ile her ay milyonlarca dolar para kazanmak mümkündür.

Unity 3D

Mobil oyun yapmaya başlamak için öncelikle Unity 3D programını indirmeniz gerekir. Unity 3D’in sitesine www.store.unity.com‘a tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ücretsiz, 25 $ ve 125$ olmak üzere 3 ayrı paketi bulunuyor. Eğer profesyonel bir mobil uygulama yapmak ve daha iletiye götürmek istiyorsanız elbette ki 125$’lık paketi öneririz. Ancak henüz başlangıç aşamasında iseniz 25$’lık paketi satın alın. Program önerisinde bulunduktan sonra mobil uygulama nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye devam edelim. Yaptığınız mobil uygulamayı Google Play ve App Store uygulama mağazalarına yükleme zorundasınız. Geniş kitlelere ulaşmak ve insanların güvenmesi için bu şarttır.

Daha önce paylaştığımız çocuklar için mobil uygulamalar, Android ücretli popüler oyunlar ve Android popüler araba yarışları içeriklerine de bakmanızı tavsiye ederiz.

Unity 3D uygulama programı EA, Ubisoft, Zynga gibi dev şirketleri tarafından da kullanılıyor. Bu dev şirketler de mobil uygulama yapmak isteyenlerin Unity 3D’yi kullanması için gayet yeterli referanslar oluyor. Mobil uygulama yapmak için binlerce dolarlık programlar almasına ya da binlerce dolarlık danışmanlar tutmanıza gerek yoktur. Kendiniz başlayarak zaman içerisinde bilginizi ve deneyiminizi geliştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here