Mobil Oyun İle Nasıl Para Kazanılır?

0
436
mobil oyun

Bildiğiniz gibi mobil cihazlar Dünya’da öyle bir yayıldı ki Dünya’da mobil cihazlara ulaşma imkanı olan herkeste mevcut durumda. Mobil cihazların bu kadar yaygınlaşmasıyla beraber dev bir sektör de kendiliğinde gelişip milyarlarca dolarlık bir ekonomi haline geldi. Mobil oyun sektörü ülkemizde her yıl milyonlarca indirme alan oyunları ve Dünya çapında 100 milyonu geçmiş indirme alan oyunları ortaya çıkararak milyon dolarlık gelirler elde etme imkanı vermiştir. Mobil oyun nasıl yapılır yazımızda bahsettiğimiz gibi sadece 125$ harcayarak yapılan bir oyun senede 100 milyon dolarlık bir kazanç elde edebilir ve bunu 1,2 sene gibi kısa bir sürede başarabilir.

Mobil oyun için 1 ay ile 1 sene arasında bir hazırlık yaparak oyunu geliştirebilir ve trend olabilecek kalitede bir mobil oyun ortaya koyabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken harekete geçmek. Şimdi bir mobil oyunun hangi yollar ile para kazanabileceğinden bahsedeceğiz. Bu içerikte tabi ki yasal yollar ile para kazanma yöntemleri incelemeye çalışacağız.

Mobil Oyundan Para Kazanma Yolları

1- Google Reklamları (Admob)

Dünya’nın en büyük arama motoru olan Google her yıl milyarlarca dolar reklam geliri elde ederken hem web site sahiplerine hem de mobil uygulama sahiplerine de her yıl 10 milyar dolara yakın ödeme yapmaktadır. Bu rakamlar ortada ne kadar büyük bir paranın döndüğünü göstermek için yeterli bile. Hazırlanacak olan oyun Google Play’e yüklenerek Admob kurulup Google reklamları yayınlanabilir. Böylece aylık olarak çok büyük miktarda paralar kazanmak mümkün olur.

2- Oyun İçine Reklam Alma (İleri Seviye)

Oyunlar belli bir popülerliğe ulaştığında sponsor reklamları kazanç elde edebilirler. Bunun için oyunda bulunana bir yemek, içecek, eşya, otomobil gibi akla gelebilecek her şey reklam olarak alınabilir. Bu konuda çok başarılı şekilde ilerleyen mobil oyunlar bile var. Yaptıkları dev bütçeli anlaşmalar ile oyun içlerine reklam alarak ciddi bir para girişi sağlarlar.

3- Oyun İçi Satış

Mobil oyun içinde bulunan çeşitli özellikleri ve çeşitli araçları ücretli olarak satabilirsiniz. Örneği oyunda bir motosiklet modeli sadece ücretli olarak satın alınabilir ya da puan ve can satın alma gibi gelir modelleri de uygulanabilir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here