Mixer Yayıncısı Olmak ve Mixer’den Para Kazanmak

0
1259
mixer yayıncısı olmak - ninja

Mixer, Microsoft tarafından finanse edilen bir canlı yayın platformudur. Geçtiğimiz aya kadar adını pek duymadığımız, pek nadir Türk yayıncıların bulunduğu öylesine bir siteydi. Twitch’e rakip olarak geliştirilen ve kendi çapında az da olsa kitle edinmeyi başarmış bir girişim.

Peki geçtiğimiz ay ne oldu da Mixer adını daha sık duyar olduk? Microsoft, tam olarak açıklanmasa da milyonlarca dolar ödeyerek Twitch’in en çok izlenen yayıncısı olan Ninja’yı transfer etti. Bu büyük bir atak, çünkü anlık yüzbinlerce izleyiciye ulaşabilen dev bir yayıncıdan bahsediyoruz. Battle Royale oyunları profesyonel seviyede oynayan ve sempatik  kişiliğiyle beğenileri üzerine toplayan Ninja artık yayınlarının tamamını Mixer’de yapıyor ve Twitch kanalı tamamen kapatıldı.

Peki bunun sonucunda ne oldu? Ninja’nın izlenmeleri ciddi anlamda düştü ve abonelik gibi gelirlerinde de kayıp yaşadı. Microsoft’tan aldığı parayı saymazsak bu büyük bir hataydı.

Peki neden, Mixer yayıncısı olmak hata mı? Twitch’den daha mı kötü? Öncelikle bu sitede izleyici olmadığını bilmelisiniz. En çok izlenen yayıncıların dahi birkaç yüz kişiden fazla izlenmediğini, en geniş kitlenin Ninja’ya ait olduğunu söyleyelim. Özellikle bir Türk yayıncı burada kesinlikle izleyici bulamayacak ve para kazanamayacaktır.

Site, Twitch’e kıyasla hiçbir farklı deneyim sunmuyor ve insanlar Twitch’den yeterinci memnunlar. Hem teknik destek, hem kazanç anlamında Twitch çok daha iyi durumda. Hem yayıncılar gelirlerinden memnun hem de izleyiciler sitede hiçbir sorun yaşamıyorlar. Hal böyleyken Twitch’i bırakıp Mixer’de yayıncılık yapmak büyük bir hata olur. Twitch’de daima keşfedilme potansiyeli varken Mixer’de yıllarca boş yere yayın yapabilirsiniz ve bütün emeğiniz boşa gidebilir.

İleride ne olur bilinmez, belki de Mixer patlar ve Twitch kullanıcıları buraya akın ederler ancak şu anda bu pek mümkün durmuyor. Daha önce Mixer ve Twitch’i karşılaştırdığımız şu yazıyı inceleyebilirsiniz: Mixer mi Twitch mi? Hangi Platformda Yayın Yapmalı?

Sizler de yayıncı olmak ve para kazanmak istiyorsanız, Mixer yayınları yapmak fikriniz varsa bu yazı size fikir verecektir. Kısaca Mixer şu an bir Türk yayıncı için gereken izleyici ve para kazanma potansiyeline sahip değil.

İyi yayınlar, bol kazançlar!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here