Mixer mi Twitch mi? Hangi Platformda Yayın Yapmalı?

0
842
twitch vs mixer

Mixer ve Twitch’i karşılaştırdığımız bu yazıda hangi platform daha çok para kazandırır, hangisinde yayın yaparak daha kolay başarı elde edebiliriz bunlara değineceğiz. Satır satır iki sitenin de artı ve eksilerinden bahsedeceğiz.

Mixer mi Twitch Mi?

Her iki sitede para kazandırmak anlamında aynı sistemleri kullanıyor. Abonelik, bağışlar, sponsorluklar vb. Buraya kadar herhangi bir problem yok ancak. İki sitenin en büyük farkı izleyici kitlelerinin birbirinden uçurumlarla ayrılması!

Elinizdeki bir ürünü satmak için en kalabalık alanları mı tercih edersiniz yoksa kimsenin geçmediği ıssız sokakları mı? Tabii ki kalabalık alanların satış potansiyeli daha yüksektir. İşte bu durumda Mixer oldukça geride kalıyor. Öyle ki Twitch’in çeyreği kadar bile izleyici bulamayabilirsiniz.

Mixer çok yeni bir platform, Twitch’den yaklaşık 5 yıl sonra kuruluyor. Geçtiğimiz aylarda Ninja gibi büyük bir yayıncıyı transfer etmesine ve milyonlarca dolarlık yatırımına rağmen beklediği geri dönüşü alamadı. Ninja, Twitch platformunda yayın yaparken 100 bin civarında anlık izleyiciye ulaşabilirken şu an Mixer üzerinde 10 bin civarında izleniyor. Bu çok ciddi bir düşüş ve eminim Mixer’e geçmek isteyenler için bazı gerçekleri gözler önüne sermiştir.

Mixer sitesini açarsanız “Popüler Akışlar” başlıklı bir seçenek göreceksiniz. Burada en çok izlenen yayıncıları görebilirsiniz. İnanın bana sonuçlar hiç iç açıcı değil. Birçok yayıncının izleyicisi bile yok. Günün en yoğun saatleri olan akşam 8-12 arasında bile burada yeterince izleyici bulamıyorsunuz.

Twitch’de ise çok geniş bir kitle sizi bekliyor. Bu platformun en büyük avantajı canlı yayın kavramını hayatımıza sokan ilk site olması. Ülkemizde çok sevilen ve adına sözlükler bile açılan bu canlı yayın sitesinde Türk yayıncılar dahi binlerce izleyiciye ulaşabiliyor. Pek çok yayıncı emeğinin karşılığını alarak yayıncılık işini bir meslek haline getirmiş durumda.

Sizler de iyi oynuyor, ekran yüzünüze ve sohbetinize güveniyorsanız, biraz güçlü bir donanım ve internet bağlantınız varsa en doğru tercih Twitch olacaktır. Mixer daha çok Twitch’den bir şekilde kalıcı olarak yasaklanan ve tekrar üye olamadığı için arayış içinde olanlar için alternatif bir yayın sitesi olabilir.

İyi yayınlar!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here