League of Legends (LOL) En Çok Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri

2
395

League of Legends (LOL) En Çok Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri

MOBA yani çevrimiçi çoklu oyuncu arenası arasında son yılların en popüler oyunlarından biri League of Legends’tir. LOL olarak kısaltılan oyunda DotA tarzı oyun dinamiklerinin geçerli olduğunu görüyoruz. DotA oyununu geliştirmiş ve daha oynanabilir hale getirmiş ve böylece çok daha fazla kişiye ulaşabilmiştir. LOL, bilgisayarın grafik ayarlarının oldukça iyi olmasını gerektiriyor. Oyunun grafikleri ve sistem gereksinimleri oldukça yüksektir. Bu nedenle bazı bilgisayarlarda LOL oyunuyla alakalı sorunlarla karşılaşılabiliyor. Bu yazımızda League of Legends (LOL) en çok karşılaşılan sorunlar ve çözümleri konusunu ele alacağız.

League of Legends Karşılaşılan Sorunlar VE Çözümleri

Oyunda ping seviyesinin artması da oyuncuların sık karşılaştığı sorunlardandır. Bu seviye belli bir limiti aşarsa gecikme yaşanmış olur ve oyun işleyişi aksar. Bu nedenle ping düzeyi sürekli kontrol edilerek yükselmemesi sağlanmalıdır. Ping nedeniyle oyunun donması durumuna lag denir. Bu durumlarda karakter hareket ettirilemez, sohbette herhangi bir şey yazılamaz. Ping düzeyini kontrol için oyun esnasında Ctrl+F tuş kombinasyonu çalıştırılmalıdır. Ping oluşumuna kablosuz ağlar neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda kablolu bir bağlantıyı tercih etmek mantıklı olacaktır.

League of Legends oyununu daha kurarken sıkıntı yaşayanlar da var. Eğer daha önce oyun kurulup daha sonra silinip yüklendiyse de sorunlar oluşabilir. Kayıt defterinde bir temizleme işlemi ile bu sorun halledilebilir. CCleaner gibi programlar bu işi başarıyla yapıyor.

Sistem İstemcisi Hataları

LOL Oyuncularının en çok karşılaştığı sorunlardan biri istemci kayboluyor hatasıdır. Oturum açıldıktan sonra istemci ansızın ortadan kaybolabiliyor. Doğrulama hataları, bilgisayar ile istemci arasındaki bir kopukluk bu hataya neden olabiliyor. Bu sorunu çözmek için oyunu yönetici olarak çalıştırmak denebilir. Saat ayarlarında bir yanlışlık varsa bu düzeltilmelidir. Yüklenmiş harici bir güvenlik duvarı da bu durumun oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle bu programlar pasifleştirilmelidir.

İstemci Onarımı Başarısız Hatasını birçok kullanıcı yaşıyor. Bu duruma eski ir disk sürücüsü neden olabilir. Sürücünün üstüne veri yazma izninin olmaması da bunun nedenleri arasındadır. Bunun için bilgisayarı yeniden başlatıp kablolu bir internet bağlantısı denemek gerekiyor. LOL oyununun düzgün şekilde yama ve onarım işlemi yapması için en az 8 GB alan gereklidir. Görev Yöneticisi Bölümünden arka planda başka bir LOL işlemi çalışamadığından emin olunması gerekiyor. Eğer bilgisayarda birden fazla kullanıcı varsa diğer kullanıcıların aynı anda LOL çalıştırmadığından emin olmak gerekiyor.

Sabit diskin düzgün çalıştığından emin olunuyorsa bellek tanılama çalıştırılarak RAM kontrol edilmelidir. Bu ekranda şimdi yeniden başlat ve sorunları denetle seçilmelidir. Bilgisayar yeniden başlatıldığında hala aynı sorun yaşanıyorsa büyük ihtimal RAM problemi vardır. Eğer Windows XP bilgisayara sahipseniz bellek tanımlama olmadığından Memtest adında bir program indirmeniz gerekiyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here