GTA 5 Sistem Gereksinimleri

0
381

Epic Games’in GTA 5’i ücretsiz olarak sunmasının ardından GTA 5 sistem gereksinimleri en çok arananlar arasına girdi. Bilgisayar oyunlarının tarihine baktığımızda herkes için GTA serisi oldukça büyük bir önem taşımaktadır. 1997 yılından beri aralıklarla oyun tutkunlarının beğenisine sunulan GTA oyunları dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de oldukça yüksek satış rakamlarına ulaştı. Günümüzde satışta bulunan en son oyununun da satış grafikleri satış başarını son derece açık ve net bir şekilde ortaya koyuyor.

2013 yılında satışa sunulan GTA 5 oyunun aradan 7 yılı aşkın bir zaman geçmesine rağmen birçok kişi tarafından oynanmaya devam ettiği görülüyor. Bu sebepten dolayı da Epic Games tarafından oyunun ücretsiz olarak sunulması oyun dünyasının gündemine bomba gibi düştü.

GTA 5 Sistem Gereksinimleri Epic Games

GTA 5 güncel olarak hem oyun konsolları hem de PC’de oynanabilmektedir. Oyun için hazırlanan senaryo boyunca oyuncular 3 farklı karakteri kontrol edebiliyorlar. Oyunu ilk kez oynayanların öncelikle grafiklerin kalitesi dikkatlerini çekiyor. Son derece başarılı grafik özellikleri ve gerçek hayat içerisinden alınan detaylar oyunu ön plana çıkarmaktadır.

Oyunun tüm senaryosunu baştan sona kadar deneyimlemek için minimum 30 saat gerekmektedir. Bunun yanı sıra online bir şekilde oynanabilme seçeneğinin bulunması GTA 5’i güncel tutan en önemli noktalar arasında yer alıyor. Birçok özelliğiyle dikkatleri üzerinde toplayan oyunun sadece kendi serisinde değil dünya oyun tarihinin en çok satan oyunu olduğunu da ifade etmeden geçmeyelim.

Bu denli yüksek grafik özelliklerine ve oldukça büyük bir oyun haritasına sahip olması sebebiyle sistem gereksinimlerinin de belirli bir seviyede olması şaşırtmıyor. Öncelikle sizlere minimum sistem gereksinimlerinden bahsedeceğiz. Fakat oyunun gerçek keyfini almak isteyenlerin mutlaka önerilen sistem gereksinimlerine sahip olması tavsiye ediliyor.

Oyunun bilgisayar üzerinden çalıştırılabilmesi için gerekli olan minimum sistem gereksinimlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Minimum 80 GB büyüklüğünde bir depolama alanı
 • DirectX 10 uyumuna sahip ses kartı
 • AMD HD 4870 1 GB veya Nvidia 9800 GT 1 GB ekran kartı
 • 4 GB RAM
 • AMD Phenom 9850 Quad-Core İşlemci (4 CPU) 2.5GHz veya Intel Core 2 Quad Q6600 2.40GHz (4 CPU) işlemci
 • Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1, Windows Vista 64 Bit Service Pack 2 işletim sistemi

Yukarıda da belirttiğimiz üzere minimum sistem gereksinimlerine sahip bir bilgisayar ile GTA 5 oyunu düşük grafik özelliklerinde oynanabilir. Yüksek grafik özellikleriyle oyunun gerçek hissini deneyimlemek isteyenlerin aşağıda yer alan sistem gereksinimlerine sahip olması gerekmektedir.

GTA 5 Sistem Gereksinimleri Önerilen

 • Minimum 80 GB büyüklüğünde disk alanı
 • DirectX 10 uyumlu ses kartı
 • Nvidia GTX 660 2 GB veya AMD HD 7870 2 GB ekran kartı
 • 8 GB RAM
 • AMD X8 FX-8350 4 GHz veya Intel Core i5 3470 3.2 GHz işlemci
 • Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1 işletim sistemi

2013 yılında piyasaya sürülmüş bir oyuna kıyasla oldukça güçlü donanım özelliklerine ihtiyaç duyulduğu dikkatleri çekmektedir. Oyunun ilk çıktığı günlerde birçok oyun tutkununun bilgisayarlar donanımlarını yükseltmek zorunda kaldığını hatırlıyoruz. Sizler de Epic Games üzerinden kısa süreli olarak ücretsiz bir şekilde sunulan GTA 5 oyununu indirebilirsiniz. İndirmeden önce mutlaka sistem gereksinimleri ile bilgisayarınızın donanım özelliklerini karşılaştırmayı unutmayın.

Oldukça büyük bir harita ve yüksek grafik özelliklerinden dolayı oyunun kurulu hali 80 GB civarında bir alan kaplamaktadır. Sistem gereksinimlerini tam olarak karşılamayan bilgisayarlara indirilmesi durumunda internet kotasından ciddi bir miktar tüketilecek ve aynı zamanda bilgisayar için büyük bir yük oluşturacaktır. Bu sebepten dolayı sistem gereksinimleri yeterli olmayan kişilerin oyunu indirmeleri tavsiye edilmiyor.

GTA 5 Ne Zamana Kadar Ücretsiz?

Epic Games’in ilk olarak bir reklam filmi yayınladığı ve kısa süre sonra filmi yayından kaldırıldığı görülmüştü. Reklam filminin içerisinde GTA 5 oyununun ücretsiz olarak sunulacağı ifadelerinin yer alması büyük bir yankı uyandırdı. Gelen yoğun talep üzerine ise Epic Games tarafından alınan bir karar ile birlikte GTA 5 oyunu ücretsiz bir şekilde kullanıcılara sunuldu. Oyunun ne zamana kadar ücretsiz bir şekilde indirilebileceğine dair yapılmış resmi bir açıklama yapılmamıştı. Bugün yapılan paylaşım ile birlikte oyunun 14 Mayıs 2020 tarihi itibariyle bir hafta süreyle kullanıcılar tarafından ücretsiz bir şekilde indirilebileceğine dikkat çekiliyor.

21 Mayıs’a kadar dünya genelinde oyun tutkunları tarafından GTA 5 tamamen ücretsiz bir şekilde indirilebilecek. Epic Games Store sitesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here