Google Play’e Oyun Nasıl Yüklenir?

0
356
google play

Google Play, Google’ın Android işletim sistemine sahip telefonlara uygulama eklemek için kullandığı mağazadır. Ücretli ve ücretsi yüz binlerce uygulama bu mağazada yer almaktadır. 22 Ekim 2008 tarihinde Google’ın kullanıma sunduğu bu hizmet uygulama indirmek isteyenlerin işini muazzam derecede kolaylaştırmıştır. Aynı şekilde mobil uygulamasından para kazanmak isteyen kişiler için de geliştirdiği Admob ile para kazandırmayı da başarılı şekilde yürütmektedir. Uygulama yanında film, kitap, dergi, gazete indirme özellikleri de bulunur. Bir mobil oyun yaptınız ve bunu insanların kullanımına sunmak istiyorsunuz. Peki Google Play’e oyun nasıl yüklenir? Şimdi bu sorunun cevabını birlikte inceleyelim.

Google Play’e Oyun Yükleme

Google Play’e oyun yüklemek için öncelikle Google’da bir hesabını bulunması gerekir. Google’a üye olmak için buraya tıklayın. Ardından yapmanız gerekenleri maddeler halinde işleyelim.

1- Google Play Console üyeliğini aktif etmeniz gerekir. Google Play Console giriş yapıp sözleşmeyi kabul ettikten sonra kayıt ücreti ödeyip, diğer detayları hallettikten sonra hesabınızı aktif edebilirsiniz. (1 kaç dakikanızı alacak)

2- Google Play Console’a giriş yapıp menüden tüm uygulamalar sekmesinden uygulama oluştura tıklayın. (Gerekli yönlendirme orada yer alıyor)

3- Uygulama için bir dil seçmeniz gerekli, dili seçin. (uygulama varsayılan dil)

4- Uygulama başlığını yazın. (Google Play’de ziyaretçilerin göreceği başlık)

5- Uygulamanız için mağaza girişi oluşturun.

6- Yer alan içerik değerlendirme anketini eksiksiz olarak yapın.

7- Son olarak fiyatlandırma ve dağıtım seçeneklerini uygulayın.

Böylece uygulamanız Google Play’e yüklenmiş olur. Ancak uygulamanın değerlendirmesini ve testlerini yapmak zorundasınız. Bunlar için de aşağıdaki yolları izleyin.

Oyun Uygulamasını Test Etme

Oyunu Google Play Console’a yükledikten sonra oyunun tam manası ile doğru çalışır olduğundan emin olmak gerekmektedir. Bunun için de sürümleri hazırlamanız gerekmektedir. Google bu konuya burada açıklık getiriyor. Verilen rehbere göre yolları izlemeniz ve gerekli tüm maddeleri yerine getirmeniz gereklidir. Tüm test detaylarını hallettikten sonra bitmiyor ine devam ediyor.

Uygulamanızı optimize etmek ve mağaza girişini optimize etmeniz gerekebilir. Bunun için de Google mağaza girişini optimize etme rehberinden yararlanmanız gereklidir.

Tüm bu gereksinimleri hallettikten sonra mobil oyununuz Google Play’de yayınlanır. Böylece Google Play’e oyun nasıl yüklenir sorusuna da cevap vermiş olduk. Aylınıza takılan her türlü soru için Google Support’taki uygulama yükleme sayfasına bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here