FPS Sayacı Nasıl Açılır? (Oyunlardaki FPS’nizi Ölçün)

0
9312
fps sayacı

FPS sayacı nasıl açılır, oyunlardaki fps değerimi nasıl ölçebilirim, bunun için bir fps programı var mı, steam fps ayarları nasıl yapılır sorularının yanıtı yazımızda…

Bilgisayar oyunları insanların vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. Genç yaşlı artık herkesin bilgisayarında en az birkaç oyun bulunuyor. Savaş, zeka, strateji, macera, FPS ve MMORPG gibi onlarca türde binlerce oyun var. Bu oyunlarda bilgisayarınızın performansını merak edebilirsiniz. Oyun içi performansınızı size söyleyen değer FPS’dir. FPS (Frame per second) yani ekran kartınızın 1 saniyede çizdiği kare sayısıdır. Bu oran ne kadar yüksek olursa o kadar iyi performans alıyorsunuz demektir. Yeni nesil oyunları oynarken kasma, takılma ve yırtılma gibi sorunlar yaşıyorsanız bu FPS değerinizin düşük olmasından kaynaklanır.

FPS değeri ekran kartının nesline, çekirdek hızlarına ve oyun içi optimizasyon ayarlarına göre değişiklik gösterebilir. Bu oranı oyun sırasında takip etmek önemlidir. Çünkü FPS değerine göre oyun için ayarlarınızı düzenlemeniz gerekebilir. Görselliği azaltmak FPS değerini arttırır.

Peki oyun sırasında FPS’yi nasıl göstereceğiz? Bunun için program var mı? Oyunlarda kaç FPS aldığımı nasıl bilebilirim? Yada programsız FPS göstermek mümkün mü? Steam’da FPS gösterme sayacı nasıl açılır? Detaylarına birlikte bakalım.

FPS Sayacı Nasıl Açılır? (Steam)

Günümüz oyunlarının çoğu artık Steam üzerinden alınıyor. İndirim dönemlerin yeni nesil oyunları bile çok uygun fiyata bulabiliyorsunuz. Steam’in kendi bünyesinde bir de FPS gösterme ayarı var. Bunun için Steam ana sayfasındayken sol üst menüdeki Steam’a tıklayın. Ayarlar > Oyun İçi bölümünde “Oyun içi FPS sayacı” seçeneğini işaretleyin. Artık Steam’dan aldığınız veya başka bir yerden indirip Steam’a eklediğiniz bütün oyunlarda otomatik olarak FPS değerinizi görüntülenecektir. İsterseniz FPS’nin nerede görüntüleneceğini de seçebilirsiniz.

Steam FPS sayacı oyun içinde belirgin şekilde görünmüyorsa “Yüksek Kontrastlı Renk” seçeneğini işaretleyin.

steam fps sayacı nasıl açılır

Oyunlarda FPS Gösterme Programı: Fraps

FPS göstermek amaçlı kullanılan en ünlü program Fraps’tir. Ücretsiz ve kolay kullanımı sayesinde herkes tarafından tercih edilir. Bütün oyunlarla uyumlu şekilde çalışır. FPS’nin ekranın hangi konumunda görüntüleneceğini belirleyebilir yada oyun sırasında açıp kapatabilirsiniz.

fraps fps gösterme

Fraps’i şu linkten indirebilirsiniz: http://www.fraps.com/download.php

İndirdikten sonra programın FPS bölümüne gelip Bencmarking Hotkey tuşunu ayarlayın. Buraya atayacağınız tuş ile FPS’yi açıp kapatabilirsiniz. Ardından hemen altındaki FPS tikini işaretleyin. 2 numaralı bölüme bir tuş atayarak FPS’nin yerini değiştirebilirsiniz. Altındaki siyah bölümden ise FPS nerede görünsün istiyorsanız orayı işaretleyin.

Bu yazıda sizlerle birlikte bir program kullanarak bir de program kullanmadan FPS nasıl gösterilir bunun detaylarını öğrendik. CS:GO, LOL, PUBG, Overwatch, World Of Tanks, Grand Theft Auto V gibi oyunlar FPS’nin önemli olduğu oyunlardandır. FPS’yi oyun esnasında mutlaka takip edin. FPS size işletim sisteminizin ve donanımınızın sağlığı hakkında fikir verecektir.

İyi oyunlar ve bol FPS’ler dileriz!

 

GTA 5 Sistem Gereksinimleri Yazımızı Okudunuz mu?

GTA 5 Sistem Gereksinimleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here