Discord Grubuna Yönetici Ekleme, Roller ve Yetkilendirme

0
7962
discord yönetici ekleme rol verme yetkilendirme yönetici silme nasıl yapılır

Discord grubunuz var ve bir yönetici mi eklemek istiyorsunuz? Discord grubunuzu sizin dışında yetkili birilerinin yönetmesini istiyorsanız rol vererek bunu yapabilirsiniz. Discord grubuna yönetici ekleme, rol verme ve yetkilendirme nasıl yapılır öğrenelim!

Discord, Skype ve Teamspeak’in yerini kısa sürede dolduran ve oyuncuların sohbet kalitesini en üst düzeye taşıyan program. Bu program tamamen ücretsiz ve son derece kolay bir kullanımı var. Program içinde ücretsiz sohbet grupları oluşturup yazılı veya sesli sohbetler gerçekleştirebiliyorsunuz. Turbo adı verilen “premium” sistemi de mevcut olan yazılımda aylık veya yıllık belli bir ücret karşılığında daha kaliteli görüşmeler, yüksek boyutlu dosya transferleri ve çeşitli özelliklerden de yararlanabilirsiniz.

Discord grubuna yönetici ekleme ve rollerin kısaca açıklaması şu şekilde; Bir arkadaş grubuna sahipseniz kendiniz dışındaki grup üyelerine rol verebiliyorsunuz. Bu rolün yetkilerini de yine siz belirliyorsunuz. Örneğin Moderatör rolü oluşturup bu kişiye bazı yetkiler verebilirsiniz. Üyeleri atabilsin, susturabilsin, rol verebilsin, üyeleri engelleyebilsin, kullanıcı adlarını değiştirip yönetsin gibi daha pek çok yetki verip alabilirsiniz. Bu rollerin nasıl oluşturulduğu gibi tüm detaylar yazımızda…

Discord Yönetici Ekleme ve Rol Oluşturma

İlk olarak bir rol oluşturacağız. Discord programını açın ve sol menüdeki grup simgelerinden yöneticisi olduğunuz grubun simgesine sağ tıklayıp Sunucu Ayarları > Roller’i seçin.

sunucu ayarları roller

Roller yazısının karşısındaki + (artı) işaretine tıklayın ve yeni rol oluşturun. Adını istediğiniz bir şey yapabilirsiniz, ben yöneticiyi tercih ettim. Rol rengini de seçerek rolleri ayırmayı kolaylaştırabilirsiniz.

Genel İzinler önemli olan kısım. Burada Yönetici eklediğiniz kişiye ne yetki vermek istediğinizi seçiyorsunuz. Sayfanın altına doğru indikçe yetkileri ve tam olarak ne anlama geldiklerini görebilirsiniz. Karşılarındaki soluk renkli simgeye tıklayıp yeşile döndürürseniz o yetkiyi vermiş olursunuz.

yonetici ekleme

Değişiklikleri kaydet diyerek oluşturduğu rolü kaydedin ve ESC butonuna tıklayarak gruba dönün.

Rolü oluşturdunuz şimdi ise seçtiğiniz bir kişiye bu rolü vermelisiniz. Bunun için gruptaki kişinin ismine sağ tıklayın ve açılan pencerede Roller > Yönetici tikini işaretleyin.

yonetici rolu ver

Artık o kişiyi yönetici eklemiş oldunuz. Eğer farklı yetkilere sahip düzenlemeler yapmak isterseniz yine bir rol oluşturun ve ismini, rengini ve yetkilerini düzenleyip seçtiğiniz kişiye atayın.

Discord Rol Silme ve Yönetici Kaldırma

Oluşturduğunuz discord rolünü silmek isterseniz Sunucu Ayarları > Roller bölümüne ulaşın ve silmek istediğiniz rolü işaretleyip en alttaki sil butonuna tıklayın.
Birine verdiğiniz yetkiyi geri almak için ismine sağ tıklayın Roller seçeneğinden verdiğiniz rolün işaretini kaldırın.

Sizlerle birlikte discord grubuna yönetici ekleme, rol verme ve yetkilendirme hakkında konuştuk. Sizler de kalabalık grupların yönetimini kolaylaştırmak için bu yöntemleri mutlaka uygulayın ve iş yükünüzü azaltın.

İyi sohbetler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here