CS:GO Oynarken İşinize Yarayacak 15 Konsol Komutu

0
930
cs:go konsol komutları

CS:GO dünyaca ünlü bir takım savaşı oyunu, ister arkadaşlarınızla isterseniz de oyunun sizi eşleştirdiği kişilerle kıyasıya mücadele edebilrsiniz. Tabii ki bu oyunu iyi oynamak çok önemli. Bunun yolu da oyunun özelliklerini doğru ve etkin kullanmaktan geçiyor. Yapacağınız ince ayarlar ve bol antrenman sayesinde siz de kısa sürede profesyonel bir oyuncu olabilirsiniz.

Oyun içinde sizlere en çok yardımı dokunan şeyin konsol olduğunu bilmelisiniz. Yıllardır hayatımızda olan ve tüm Counter Strike versiyonlarında mevcut bu özellik sayesinde oyunda istediğimiz şeyi yapmamız mümkün. Tabii doğru komutlarla! Doğru konsol komutları kullanarak rakiplere karşı üstünlük kurmak mümkün. Örneğin bir duvardaki lekeyi silerek yada monitör rengini açarak düşmanı görebilirsiniz. Yada kendi aranızda açtığınız bir haritada uçma keyfi yaşabilirsiniz.

Bu yazımda işinize yarayacağını tahmin ettiğim, bazıları sıkça kullanılan bazıları pek bilinmeyen toplam 20 konsol komutuna ve açıklamalarına yer verdim, umarım işinize yarar!

CS:GO Oynarken İşinize Yarayacak 15 Konsol Komutu

mat_monitorgamma 1.6 : Bu komut oyun parlaklığını arttırıp azaltmaya yarar, en düşük değer 1.6, en yüksek değer 2.6’dır. En düşük ayarda kullanmanız tavsiye edilir.
cl_use_opens_buy_menu 0 : Yerdeki bir silahı değiştirmek için normal şartlarda G tuşuna basılır, bu direkt olarak elinizdeki silahı atıp yerdeki silahı kullanmaya yarar. Fakat uzak mesafedeki bir silahı almak için (özellikle de AWP tarafından izleniyorsanız) E tuşunu kullanmanız gerekir. E tuşu yakın mesafedeki silahı alır fakat biraz daha uzak mesafedeki silahı almak için E tuşuna bastığınızda satın alma menüsü açılacaktır. Bunun önüne geçmek için bu komutu kullanabilirsiniz.

cl_disablefreezecam 1 : Rekabetçi modunda rakibin nerede ne yaptığını bilmek mümkün değildir, ölseniz dahi takımınızla iletişim halinde olduğunuzda oyun size rakibi hiçbir şekilde göstermez. Fakat rakip tarafından öldürüldüğünüzde ölüm kamerası devreye girer ve size düşmanın ne yöne gittiğini gösterir. Ölüm kamerası varsayılan olarak kapalıdır. Bu komutu kullanarak sizi öldüren rakibin gidiş yönünü tespit edebilirsiniz.

bind o r_cleardecals : Çatışma sonrası yerde ve duvarda oluşan kan ve mermi izleri gizlenmiş düşmanları görmenizi engelleyebilir. Bu komutun ortasında yer alan “o” tuşu yerine kullanmadığınız bir tuş atabilirsiniz. Belirlediğiniz tuşa oyun sırasında bastığınız anda haritadaki tüm izler temizlenecektir

mp_roundtime 50 : Raund süresi belirleme komutudur. Özel harita açtığınızda süreyi 50 dakika yapar ve işleminizi gerçekleştirmeniz için bolca süreniz olur. (mp_restartgame 1 yazdıktan sonra etkin olur)

sv_showimpacts 1 : Özellikle spray çalışanlar için gereken mermi izi kodu. Bu kodu yazdıktan sonra mermilerinizin nereye gittiğini görebilirsiniz. (mp_restartgame 1 yazdıktan sonra etkin olur)

sv_grenade_trajectory 1 : Attığınız bombaların gidiş yönünü işaretleyerek iz çıkarır. Koşarak ileriye doğru bomba atma, geriye doğru çekilerek bomba atma veya bombayı olduğu yere bırakma arasındaki mesafe farkını anlamanıza yardımcı olur. (mp_restartgame 1 yazdıktan sonra etkin olur)

sv_infinite_ammo 1 : Alıştırma yapanlar için vazgeçilmez konsol komutudur, silahın mermisini sınırsız yaparak reload sorunundan kurtulmanıza yarar. (mp_restartgame 1 yazdıktan sonra etkin olur)

mp_restartgame 1 : Haritayı yeniden başlatma komutu.

net_graph 1 : Oyun esnasında aldığınız fps, choke ve ping gibi önemli değerleri takip etmenize yarar. 1 değerini 2 veya 3 yaparak değiştirebilirsiniz.

fps_max 0 : Bu komutu kullanarak fps değerinizi sınırsız olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Fps sabitlemek oyundaki akıcılığı engelleyeceğinden bu değeri 0 yaparak en iyi şekilde optimize et emri verebilirsiniz.

find crosshair : Tüm crosshair ayarlarını gösterir. Sürekli yayın yapıyorsanız ve sizden crosshair ayarlarınızı istiyorlarsa bunun çok kolay bir yolu var. Komutu konsola yazarak tüm crosshair ayarlarınızı listeyebilirsiniz.

r_drawtracers_firstperson 1 : Mermilerinizi göstermenizi sağlar. Spray yaparken mermilerin ne yöne gittiğiniz tespit edebilirsiniz. Varsayılan değeri 0.

cl_timeout “99999” : Hareketsizlik yüzünden atılma süresini belirler. Varsayılan değeri 4. Bu komutu kullanarak oyunun sizi afk kaldığınız için atma süresini uzatabilirsiniz.

cl_bob_lower_amt 5 : Silahın sallanmasını önler. Öne veya geri doğru hareket ederken silah sabit durur. Varsayılan değer 21.

Umarım listelediğim bu CS:GO konsol komutları işinize yaramıştır. Eklenmesini istediğiniz veya bulamadığınız komutları yorum kısmından iletebilirsiniz.

İyi oyunlar!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here