CS:GO Skin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
4030
cs go skin

CS:GO’ya yeni başladınız, basit eğlence, rekabetçi, ölüm maçı falan derken birkaç ayda training de yaparak kartal olmayı başardınız. Zaten önceden de tecrübeniz vardı ve oyuna alışmanız fazla zamanınızı almadı. Fakat oyunda sanki bir şeyler eksik gibi değil mi? Aslında galibiyet alıyorsunuz ve rütbeniz de fena değil ama keyif vermeyen bir şey var… Bunun sebebi henüz skinlerle tanışmamız olmanız ve envanterinizin bir çöplükten farkının olmaması.

Bildiğiniz gibi CS:GO maç sonlarında kasa ve skin dağıtıyor ama bu skinler %99 oranında beş kuruş etmeyen skinler oluyor. Yani insanın içinden pazara koyup satılmasını beklemek bile gelmiyor. Güzel bir AK47 veya AWP skinim olsun oyundan keyif alayım diyorsanız Valve elinizi cebinize arttırıyor. Fakat CS:GO pazarından skin almak da öyle kolay değil.

Dikkat ettiyseniz bir skinin fiyatı 5000 liradan 100 liraya kadar değişebiliyor. İşte bu fiyat farkını belirleyen çeşitli unsurlar var. Nedir diye merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

Skin Dış Görünüşü

cs go skin sınıfları dış görünüş

Elimizde bir M4A4 | Solgun Zebra var diyelim. Oyun içerisinde incelediğimiz zaman kenardan köşeden boyalarının kalkmış olduğunu yani yıprandığını fark ederiz. Buna boya kalitesi de deniyor. Yukarıdaki görseli inceleyerek aradaki farkı daha iyi kavrayabilirsiniz. Sıralaması ise şu şekilde:

  • Fabrikadan Yeni Çıkmış (En iyi)
  • Az Aşınmış (İyi)
  • Görevde Kullanılmış (Orta)
  • Eskimiş (Kötü)
  • Savaş Görmüş (En kötü)

Fabrikadan yeni çıkmış bir AWP Asiimov oldukça iyi fiyatlara satılabilir, skinin dış görünüşü ne kadar eski olursa fiyatı da o kadar düşecektir.

Stattrak Nedir?

Stattrak silah üzerinde konumlanmış ve siz her adam vurduğunuzda artan bir leş sayacıdır. Oyundaki açıklaması: “Bu eşya, sahibi tarafından taşındığında belirli istatistikleri izleyen StatTrak™ teknolojisini içerir. Bu eşya onaylanan leşleri sayar.”. Her silahda bulunmadığından skinlerin fiyatlarını oldukça arttırır. Eğer siz de “bu silahla kaç kişiyi öldürdüğümü bilmek istiyorum” diyorsanız stattrak’a sahip skin satın alabilirsiniz. Bıçaklarda da mevcuttur. Stattrak’i oyun içerisinde kontrol etmek için F tuşunu kullanın.

Nadirlik / Sınıf

Bir skin ne kadar çok kişide olursa değeri o kadar düşer, tıpkı gerçek hayattaki gibi. Valve bu şekilde çok güzel bir pazar düzenlemesi yapmış ve skinleri nadirliklerine göre sınıflara ayırmış. Bu sınıflar şöyle:

Beyaz (Yaygın) – Tüketici sınıfı
Açık Mavi (Seyrek) – Endüstri sınıfı
Koyu Mavi (Nadir) – Askeri sınıf
Mor (Mitsi) – Sınırlı
Pembemsi Mor (Efsanevi) – Gizli
Kırmızı (Antik) – Çok gizli
Altın (Çok nadir) – ★ (Bıçaklar)
Açık Kahverengi (Ölümsüz) – Kaçak

Float Value Nedir?

Buraya kadar okuduklarınızdan anladığınız sanırım her skinin Fabrikadan Yeni Çıkmış olanını tercih etmek olmalı. Fakat size üzücü bir haberim var, kimsenin bahsetmediği ve bence en önemli detaylardan birisi: Float Value. Bu ifade skinin ne kadar yıprandığını ifade eden en net bilgiyi bize veriyor. Pazardan fabrikadan yeni çıkmış olarak aldığınız bir itemi oyunda incelediğiniz aslında hiç de yeni görünmediğini farkedersiniz. O itemin float value değeri yüksek olduğu için aşınmıştır ve değeri de düşmüştür. Bu yüzden pazardan alışveriş yaparken mutlaka bu değeri öğrenip öyle satın alın.

CS:GO Float Value Değeri Nasıl Öğrenilir?

  • Steam Pazar’da satın almak istediğiniz iteme tıklayın.
  • Açılan sayfada Oyunda İncele butonunun üzerine gelerek sağ tıklayıp Bağlantı Adresini Kopyala deyin.
  • Tarayıcınız üzerinden csgo.exchange/ adresine girin.
  • Üst menüde Calculator > Item Float seçeneğine tıklayın.
  • Inspect Link kısmına kopyaladığınız adresi yapıştırın ve Check butonuna basın.

Bir süre bekledikten sonra size itemin float value değerini verecektir. Float value değerine bakarak itemin ne kadar aşınmış olduğunu öğrenebilirsiniz. Çıkan değer ne kadar düşükse item o kadar kusursuz görünüyor demektir. Satacağınız veya alacağınız itemin fiyatını etkileyen en önemli unsurdur.

İyi oyunlar, güvenli alışverişler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here