CS:GO Ping Düşürme Yöntemleri (Garantili Çözümler)

2
3053
cs:go ping düşürme

Ping, online oyunlarda yaptığınız her işlemi etkileyen, sizinle server arasındaki iletişim hızını belirleyen önemli bir kriter. Ping değeriniz ne kadar düşük olursa oyundan o kadar keyif alırsınız. Çünkü pek çok sorunun temelde kaynağı pingin yüksek olmasıdır. Ping yüksek olduğunda oyuna adapte olamazsınız, ateş edersiniz ama vuramazsınız ve hatta bazen ping o kadar yükselir ki oyun içerinde hareket bile edemezsiniz. Peki CS:GO ping düşürme nasıl yapılır? Tüm detaylarıyla birlikte yazımızda…

Daha açık bir tanım yapmak gerekirse; “ben karşımdaki adamdan önce ateş ettim, benim vurmam lazımdı ama o vurdu” yada “tarıyorum bir türlü ölmüyor” diyen arkadaşın pingi muhtemelen 100 civarındadır. Türkiye genelinde ping değerleri maalesef bu şekilde. Çoğu internet servis sağlayıcının ping değerleri genelde aynı. Yalnız bir tanesi çok iyi ping değerleri veriyor, öğrenmek için okumaya devam edin. Ping nasıl düşürülür madde madde anlatıyorum.

CS:GO Ping Düşürme Yöntemleri (Lag ve Gecikmeleri Ortadan Kaldırın)

Arkaplan Uygulamaları Kapatın

Windows arka planda uygulama çalıştırmayı seven ve bu programların veri kullanmlarına izin veren bir işletim sistemi. Bu programlar bazen kendilerini güncellemek bazen de topladıkları bilgileri merkeze göndermek için internetinizi kullanır. Bu alışveriş sırasında oyundaysanız muhtemelen pinginiz sürekli artıp azalarak sizi oyundan soğutacaktır. Veri iletimini engellemek için Görev Yöneticisi > Performans> Kaynak İzleyici > Ağ kısmına gelin ve bir süre bekleyin. Yavaş yavaş veri kullanan her şey listelenecektir. Burada Spotify, Teamviewer, Skype, Adobe gibi isimler görüyorsanız arkaplanda ciddi bir veri akışı var demektir, ismini saydıklarım dahil çıkan ve gerekli olmayan her şeyi silin.

Kaynak izleyici dışında eğer oyun açıkken radyo dinlemek, tarayıcıyı açık bırakmak gibi alışkanlıklarınız varsa bunları da terk edin.

DNS Kullanmayın

Şaşırdığınızı biliyorum çünkü DNS kullanmak hepimiz için bir vazgeçilmez haline geldi. Alakasız ve işe yarayan sitelere gelen engellemeler bizi buna zorladı. Artık herkes en azından bir DNS adresini ezbere biliyordur. Fakat DNS bizim CS:GO sunucularına direk bağlantımızı engellediği için veri alışveriş süresini de uzatmış oluyor, bu da ping değerinizi arttırıyor. Dns silmek için Ağ ve Paylaşım Merkezi > Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin > Yerel Ağ Bağlantısı (Sizde ismi farklı olabilir) > Özellikler > İnternet Protokolü Sürüm 4 seçeneğine tıklayın ve DNS sunucu adresini otomatik al seçeneğini işaretleyin. Bu şekilde ping değerinizin 10-15 kadar düştüğünü göreceksiniz.

Yok ben mutlaka DNS kullanmalıyım diyorsanız o zaman en hızlı DNS adreslerini kullanın. En hızlı DNS hangisi öğrenmek için DNS Jumper programını kullanabilirsiniz.

En İyi İnternet Servis Sağlayıcı Hangisi?

İşte düzeltmekte en çok zorlandığımız ve en can alıcı nokta: İSS! Evet her servisin ping değerleri farklı, kendim Superonline kullanıyorum ve sizlere aktardığım bu ayarları yaptıktan sonra ping değerim 100 seviyelerinden 65 seviyelerine kadar indi. Üstelik bu değer rekabetçi serverlerinde daha da düşüyor, yani oyun keyfim oldukça arttı. Yalnız şunu belirmeliyim ki iki sokak ötedeki D-Smart kullanıcısı arkadaşım hiçbir ek ayara ihtiyaç duymadan 40 pingle oynuyor, gördüğüm kadarıyla tüm D-Smart kullanıcılarının ping değerleri de Türkiye ortalamasının çok çok altında. Eğer çevrenizde tanıdık kullanıcı varsa mutlaka test edin ve geçmeyi düşünün. Tabii fiber internet yoksa! En iyi veri iletişimi fiber optik kablolarla sağlanır.

Ek Yazılım Kullanmayın

Pek çok Türkçe ve yabancı forumda Kill Ping (ücretli), Matchmaking Server Picker, WTFast gibi programların işe yaradığı söylenmiş. Önerilen tüm bu yazılımları ben bu yazıyı yazmadan önce denedim, hatta Kill Ping programını satın aldım ve en iyi serverlerine bağlanarak giriş yaptığım halde ping değerini katladığını gördüm. Daha sonra para iadesi için bir sürü problem yaşadım. Uzun lafın kısası tüm bu yazılımlar Avrupa ve Amerika’da çalışıyor, yani kullanıcıların var olan iyi altyapıya ulaşmayı sağlıyor. Ancak Türkiye’de hiçbiri (en azından CS:GO’da) bir işe yaramıyor.

CS:GO Ping Düşürme İçin İşinize Yarayacak Konsol Komutları

mm_dedicated_search_maxping “70” > 70 ve altındaki ping değerine sahip serverlere bağlanmanızı sağlar. 70 değerini daha da aşağı çekebilirsiniz.

rate “128000” > İnternet bağlantınızdan en verimli şekilde faydalanmanızı sağlar. 128000 önerilen değerdir.

cl_interp_ratio “1” > Kötü internet bağlantısına sahipseniz enterpolasyon oranınızı dengeler. 1 yapmanızı öneririm.

Tüm bu ayarları yaptım ama yine de ping değerlerinde bir iyileşme olmadı diyorsanız maalesef sizin için yapılacak bir şey yok. Başa gelen çekilir diyerek yüksek pingle oynamaya alışmak zorundasınız. Umarım bu yazı ping nasıl düşer diye araştıran arkadaşlara bir nebze yardımcı olmuştur.

Hepinize pingsiz oyunlar!

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here