Bilgi Kaybını Önlemek İçin Programları Kapat Hatası Çözümü

0
431
bilgi kaybını önlemek için programları kapat

Bilgi kaybını önlemek için programları kapat hatası nasıl çözülür? Bilgisayarımda sürekli bu uyarı çıkıyor ne yapmalıyım? Oyun oynadığım sırada kayıt alamadan bu uyarı çıktı ve hiçbir çözüm bulamıyorum diyenler için pratik çözüm önerileri…

“Bilgi kaybını önlemek için programları kapat” hatası genellikle iyi optimize edilmemiş işletim sistemi, windowsla uyumlu çalışmayan yazılım, aynı anda birden fazla yazılımın kullanılması veya güncel oyunları karşılayamayan ram miktarından kaynaklanır. Çok nadir de olsa virüsler gibi zararlılar da bu uyarıya sebebiyet verebilirler.

Bu uyarının çıktığı sırada Windows görev çubuğunda trafik levhası gibi sarı bir ikon çıkar ve durumu bildirir. Peki “Bilgi kaybını önlemek için programları kapat” hatası nasıl çözülür?

“Bilgi kaybını önlemek için programları kapat” Bellek Hatası Nasıl Çözülür?

Sanal Bellek Miktarını Arttırın

Bilgisayarınızın fiziksel ram miktarı tükendiğinde işleme devam edebilmek için sanal bellek önemlidir. Bilgisayarınızın ihtiyacı olduğunda kullanabilmesi için sanal bellek miktarınızı optimize edebilirsiniz.

Bilgisayar > Özellikler > Gelişmiş Sistem Ayarları > (Performans) Ayarlar > Gelişmiş > Sanal Bellek > Değiştir‘i seçin.

“Tüm sürücülerdeki disk belleği dosyası boyutunu otomatik olarak yönet” işaretini kaldırın.

windows sanal bellek ayırma

Özel Boyut’u işareleyin ve önerilen bellek miktarını buraya girin. Ben 1693 MB olarak belirledim. En büyük boyutu mevcut ram miktarını aşmamak şartıyla önerilen miktarın 1-2 katı olarak girebilirsiniz. Ayarla ve Tamam diyerek işlemi tamamlayın.

Fiziksel Ram Miktarını Yükseltin

Oynadığınız bir oyun yada kullandığınız bir program fazla ram tüketiyorsa bunun için ram yükseltme yapabilirsiniz. Benim gibi çok sekme açarak iş yapıyorsanız Google Chrome yaklaşık 10 sekmeden sonra belleği fena halde tüketmeye başlıyor. 8 GB ram’in yarısından fazlası tek bir programa gidiyor. Başka bir tarayıcı açmak yada spotify’de müzik dinlemek çok zor hale geliyor çünkü bilgisayarın başka bir programa ayıracak belleği kalmıyor.

fiziksel ram

Bu durumda “Bilgi kaybını önlemek için programları kapat” uyarısı almanız çok normal. En kesin çözüm fiziksel ram miktarını arttırmak. Oyun oynuyorsanız, çok bellek tüketen programlar kullanıyorsanız sistem belleğini 16 GB’dan aşağısı kurtarmayacaktır.

Sisteminizi Zararlı Yazılımlara Karşı Taratın

Bazı durumlarda bellek tüketen programı tespit edemeyebilirsiniz. Örneğin svchost dosyası bellek tüketiminde en üst sıradaysa bunu kapatmanız mümkün değildir. Bu tür aşırı tüketim durumları kötü amaçlı yazılımlar nedeniyle olur. Film sitelerinde açılan pop-up reklamlar yada link kısaltma sitelerinde reklamlar nedeniyle bu virüsler bilgisayarınıza bulaşabilir.

bilgisayar virüsleri hatalara neden olabilir

Etkili bir antivirüs kullanmıyorsanız bu durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bilgi kaybını önlemek için programları kapat hatasının çözümü sisteminizi Norton Antivirüs yada Malwarebytes Anti Malware programı (güvenli modda) ile taratmaktır.

Temiz Kurulumla Windows 10’a Geçin

Windows eski sürümlerine desteğin çekilmesiyle eski işletim sistemlerine olan yatırımlar da azalmaya başladı. Gelecekte sorun yaşamamak ve en güncel işletim sistemini kullanmak için Windows 10’a ücretsiz geçiş yapabilirsiniz.

Windows 10, dört yıldır kullanımda olan ve ciddi ilerleme gösteren güncel bir işletim sistemi. Pek çok optimizasyonu tamamlanmış ve güncellemelerle kendini sürekli yenileyen bu işletim sistemine temiz kurulumla geçerek sorunlarınızı kökünden halledebilirsiniz.

Hoşçakalın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here